Biuro Podróży Olestur

46-300 Olesno, Rynek 20/2, Ratusz
tel. 34 358 26 32, gsm: 601 976 069

 

Gruzja 8-15.08.2020


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Gruzja


Termin: 8-15.08.2020r.

Cena: 2980 zł


Dzień 1: Zbiórka o godz. 3:30. na lotnisku Katowice-Pyrzowice. Wylot z polski. Przylot do Kutaisi ok 11.00. Wyjazd w kierunku Kutaisi, zwiedzanie położonych nieopodal Kutaisi zabytkowych i niezwykle ważnych dla Gruzinów monasterów Gelati oraz Motsameta. Powrót do Kutaisi, historycznej stolicy legendarnej Kolchidy, a obecnie drugiego co do wielkości miasta Gruzji i stolicy regionu Imeretia; zwiedzanie pochodzącej z XI w. katedry Bagrati. Transfer do Tbilisi, zakwaterowanie, nocleg w hotelu.

Dzień 2: Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie Tbilisi: spacer po alei Szota Rustaweli i starym mieście; zwiedzanie głównych zabytków stolicy: katedry Sioni oraz bazyliki Anczischati – najstarszego monastyru w Tbilisi; przejazd kolejką na twierdzę Narikala, z której rozpościera się wspaniały widok na miasto; spacer do wodospadu położonego w centrum miasta w dzielnicy łaźni siarkowych. Wizyta w fabryce koniaku Sarajishvili w Tbilisi połączona z degustacją alkoholu. Przerwa na lunch, czas wolny, możliwość zakupu pamiątek, opcjonalnie wizyta w łaźniach siarkowych. Kolacja w znanej gruzińskiej restauracji połączona z pokazem tradycyjnych gruzińskich tańców. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 3: Śniadanie. Przejazd na wschód do Kachetii – krainy znanej nie tylko z produkcji wina, lecz również z unikalnej średniowiecznej spuścizny – zabytkowych i odrestaurowanych miasteczek, twierdz oraz monastyrów, będących ważnymi ośrodkami religijnymi, z którymi ściśle związana jest historia Gruzji. Przejazd w kierunku Signagi, zwiedzanie monastyru Bodbe – miejsca pochówku św. Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo. Zwiedzanie Signagi – miasteczka z 2,5-kilometrowym murem obronnym, znanego z najstarszego festiwalu wina w Gruzji. Przejazd do Gurdżaani i wizyta u zaprzyjaźnionego gospodarza na winnicy, połączona z degustacją win i warsztatami wypieku chleba oraz wyrobu czurczcheli. Kolacja w formie tradycyjnej gruzińskiej uczty – supry, pełnej lokalnych specjałów, czaczy i domowego wina. Powrót do Tbilisi, czas wolny, nocleg w hotelu.

Dzień 4:
Śniadanie. Zwiedzanie okolic Tbilisi – miasta Mccheta, które do V w. n.e. pełniło funkcję stolicy; zwiedzanie legendarnej świątyni Sweti Cchoweli, miejsca koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji; przejazd do położonego na szczycie wzgórza monastyru Dżwari. Wyjazd na północ Gruzińską Drogą Wojenną (główny szlak przecinający pasmo Kaukazu i łączący Tbilisi z Rosją); po drodze postój przy sztucznym zbiorniku wodnym Żinwali oraz zwiedzanie malowniczo położonej twierdzy Ananuri z przełomu XVI i XVII w. Lunch w restauracji w miejscowości Pasanauri, gdzie serwowane są jedne z najsmaczniejszych chinkali w regionie. Przejazd w stronę zimowego kurortu Gudauri oraz postój na przepięknym punkcie widokowym przed Przełączą Krzyżową (2379 m n.p.m.). Zakwaterowanie w hotelu w Gudauri. Kolacja i nocleg.

Dzień 5: Śniadanie. Wyjazd samochodami terenowymi do zjawiskowej doliny Truso przy granicy z Osetią Południową, znanej ze źródeł mineralnych, jezior, średniowiecznych wież obronnych, klasztoru Abano oraz twierdzy Zakagori, przy której znajduje wojskowy punkt graniczny. Przejazd do miasteczka Kazbegi (obecnie Stepantsminda; 1740 m n.p.m.). Przerwa na lunch. Przejazd jeepami pod jeden z najpiękniej położonych monastyrów w Gruzji – Tsminda Sameba, który leży na wysokości 2200 m n.p.m. u podnóża góry Kazbek (5033 m n.p.m.). Powrót do Gudauri, kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 6: Śniadanie. Przejazd w kierunku Gori – rodzinnego miasta Józefa Stalina - krótki postój przy Muzeum Stalina, obok którego znajduje się dom, w którym urodził się wódz oraz wagon, w którym podróżował. Zwiedzanie położonego nieopodal Upliscyche – najstarszego skalnego miasta w Gruzji, powstanie osadnictwa w którym datowane jest na drugie tysiąclecie p.n.e. Przerwa na lunch w okolicach Gori. Przejazd do Borjomi, kolacja, nocleg w hotelu.

Dzień 7: Śniadanie. Przejazd i zwiedzanie monumentalnego, skalnego miasta Wardzia, założonego w czasach królowej Tamary (XII-XIII w.). Zwiedzanie monastyru Sapara z IX w. położonego w malowniczym miejscu z widokiem na okolicę. Powrót do miasta Achalcyche – miejsca krzyżowania się religii i kultur; zwiedzanie największej twierdzy w Gruzji – Rabat, na terenie której znajduje się muzeum, a także synagoga, meczet i kościół. Czas wolny. Powrót do Borjomi, kolacja, nocleg w pensjonacie.

Dzień 8:
Śniadanie. Transfer na lotnisko w Kutaisi, wylot do Polski o godz. 11:35. Zakończenie wycieczki na lotnisku Katowice-Pyrzowice.


Świadczenia:
• przelot z Polski do Kutaisi i z powrotem
• przejazdy mikrobusem w Gruzji
• 7 noclegów w hotelach i pensjonatach
• wyżywienie: dwa posiłki dziennie
• opieka polskiego pilota
• bilety wstępu do wymienionych w programie obiektów
• ubezpieczenie NNW i KL
• składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
• bagaż podręczny (40x30x20 cm)

Cena nie obejmuje:

badań na obecność COVID-19
• bagażu podręcznego powiększonego do 10 kg (55x40x23 cm): 130 zł

UWAGI:
• obowiązkowo ważny paszport 6 miesięcy od ostatniego dnia wycieczki
• obowiązkowe badania na obecność COVID-19 wymagane przez rząd Gruzji (na dzień
dzisiejszy)


Załączniki: